3.6.2018

Hotovky versus brýle od optika

Hotové brýle, tzv. hotovky, seženete kdekoliv. Narazíte na ně v drogeriích, v lékárnách, v obchodních centrech, u benzinových stanic a na dalších místech. Lákají Vás nízkou cenou, slibují pomoc, ale je tomu skutečně tak? Realitou je, že nošením hotovek si můžete spíše ublížit. Je tedy lepší nechat si vyhotovit brýle od optika, kde zaplatíte více peněz? Rozhodně ano! Zrak tvoří celkem 90% smyslového vnímání člověka a tak do jeho správného korigování stojí investovat.

Proč se tedy vyvarovat koupi hotovek?

Každý člověk je individuální a oční vady nejsou totožné s oční vadou někoho jiného, liší se v drobnostech. Hotové brýle jsou vyráběny sériově v jedné továrně, což šetří čas i peníze a navíc nemusí zohledňovat žádné konkrétní parametry týkající se pacienta. Nejsou tedy vyráběny na míru pro konkrétního pacienta. I když Vás nápis na obalu ujišťuje, že máte v brýlích 3 dioptrie, často to není pravda a hodnoty jsou zcela odlišné. Další problematikou u hotovek je poměrně velká odchylka centrace optických středů čoček, což má rovněž špatný vliv na Váš zrak.

Co vám může nošení hotovek způsobit?

Pokud si myslíte, že Vám hotovky, které nosíte „pouze na čtení“ nemohou ublížit, mýlíte se. Při dlouhodobějším nošení hotovek, které Vám nejsou vytvořeny na míru, zatěžujete nejen své oči, ale i mozek. Jak bylo zmíněno víše, díky nepřesné centraci čoček dochází k zalomení pohledové osy (prizmatickému efektu), což si naše oči kompenzují stočením do nejrůznějších úhlů a tím zabraňují zdvojenému vnímání obrazu. Tímto neustálým stáčením očí dochází k únavě okohybných svalů, které se unavují. Tato únava vede k další zátěži nejen zraku, ale i mozku, který je přetěžován. Z dlouhodobého hlediska se u Vás mohou projevit křeče, pálení očí, nekvalitní vidění či bolest hlavy. Nošením hotovek může rovněž dojít k rozvoji různých poruch vidění.

Cena versus kvalita

Je jisté, že za hotovky sice zaplatíte menší částku, než za brýle zhotovené v optice, ale z dlouhodobého hlediska riskujete Váš komfortní a zdravý zrak. Oční optik je profesionál vzdělaný ve zhotovení a úpravě dioptrických brýlí. Vyhotoví Vám brýle na míru, podle parametru Vašich očí, zohlední Vaši oční vadu, přizpůsobí Vaše brýle k správnému a pohodlnému nošení. Rovněž Vám pomůže vybrat brýle, které esteticky podtrhnou Vaši osobnost. Takovéto brýle zkvalitní Vaše vidění a tím i Váš život, neohrozí Váš zrak jako hotovky.

Není pravda, že co je kvalitní musí být zákonitě i drahé. Pro ty, kteří si nemohou dovolit za brýle utratit tisícové částky, stále existuje varianta brýlí na předpis, které jsou hrazeny pojišťovnou. Rovněž Vám optik může nabídnout několik cenových variant a Vy si vyberete tu nejvýhodnější právě pro Vás.


Naše prodejny

Jsme vám blíž. Naše prodejny najdete v několika krajích ČR.

Měření zraku

Na vybraných prodejnách je možné si nechat změřit zrak.

Partneři

Partneři a dodavatelé