3.6.2018

Kontaktní čočky – co byste o nich měli vědět a jak se o ně starat

Kontaktní čočky jsou moderní optické zdravotní pomůcky určené k nasazení přímo na oční rohovku. Pro mnohé lidi se staly nezbytnou pomůckou. Lidé je oceňují především při sportu a v případech, kdy jsou klasické brýle spíše na obtíž. Nošení čoček není ale jen tak.kontaktní čočky

Pokud je všechno, tak jak má být, o kontaktních čočkách byste v oku neměli téměř vědět. Jakékoliv nepříjemné pocity znamenají, že je něco špatně.

Zajděte si pro odbornou radu

Nejčastější chybou, kterou lidé při nákupu kontaktních čoček dělají, je jejich nákup bez předchozího vyšetření. Čočky zakoupené například v drogerii se mohou zpočátku jevit jako bezproblémové. Později se mohou objevit problémy způsobené různými příčinami, jako je například malá propustnost kyslíku. Měli byste si nejprve zajít do optiky nebo k očnímu lékaři. Optometrista nebo oftalmolog by měl čočku zkontrolovat přímo na oku. Samozřejmostí by měly být pravidelné kontroly.

Pozor na hygienu

Při nasazování a vyndávání čoček by se mělo dbát na čistotu. Při každé manipulaci s kontaktními čočkami je samozřejmostí čistota rukou. Nanesené bakterie v oku dokážou nadělat nepříjemnosti. Před aplikací nebo po vyjmutí je nutné čočky důkladně omýt. Nestačí je pouze ponořit do roztoku. Nejlepším způsobem je jejich položení na dlaň, zakápnout roztokem a jemně promnout. Čistit bychom měli i pouzdra. Pozor na obyčejnou vodu, ve které se nachází řada mikrobů.kontaktní čočky

Nešetřit

Mnoho lidí šetří a čtrnácti denní kontaktní čočky nosí déle, klidně i měsíc. To je ovšem špatně a hrozí tak poškození rohovky. Čočky se postupem času zanášejí a klesá jejich propustnost kyslíku. Rohovka se vysušuje a na bělmu se mohou objevit krevní cévky. V nejhorších případech může dojít i ke ztrátě zraku. Vždy je proto nutné dodržovat instrukce, které stanoví výrobce.

Čočky a spánek

Pokud s čočkami usnete, nemusíte se hned bát. Jsou dokonce konkrétní typy kontaktních čoček, které jsou k tomu uzpůsobeny. Nic by se ale nemělo přehánět, i takovéto čočky je potřeba čistit a dezinfikovat.

Koupání a kontaktní čočky

Chcete si jít zaplavat s čočkami na očích? Raději na to zapomeňte. Jak Americká optometrická asociace, tak Úřad pro kontrolu potravin a léčiv USA doporučují, abyste se vodě vyhýbali, pokud máte čočky na očích. Vodou jsou myšleny rybníky, moře, plavecké bazény, horké koupele a dokonce i sprcha. Ve vodě se totiž skrývá spousta nebezpečí v podobě nežádoucích mikroorganismů. Mezi ty patří prvok akantaméba způsobující zánět rohovky. K akantamébovým infekcím dochází sice jen výjimečně, přesto by měl být člověk opatrný. Pokud jste si kontaktní čočky při koupání přeci jen nechali, je důležité čočky ihned vyčistit příslušným roztokem.

kontaktní čočky

 

Naše prodejny

Jsme vám blíž. Naše prodejny najdete v několika krajích ČR.

Měření zraku

Na vybraných prodejnách je možné si nechat změřit zrak.

Partneři

Partneři a dodavatelé