3.6.2018

Mýty a fakta o očích

O očích a zraku koluje mezi lidmi mnoho omylů a mýtů. Níže si můžete přečíst o nejčastějších nepravdách, na které můžete narazit.

1. Nedostatečné světlo kazí zrak

Při špatném osvětlení oči více namáháme, dříve se nám unaví a budeme pociťovat jejich pálení. Zrak nám to ale nepoškodí, oči po krátké době opět zregenerují.

2. Práce na počítači zhoršuje zrak

Tohle je podobné, jako v prvním případě. Oči se rychle unavují, vysychají a člověk v nich může pociťovat pálení. Nezhoršuje se tím ale zrak a ani se tudíž nezvyšuje počet dioptrií. Můžeme se proti tomu bránit používáním kapek nebo speciálních gelů, které oko hydratují. Totéž platí i u sledování televize z malé vzdálenosti.

3. Když budete šilhat, zůstane Vám to

Jistě někdy všichni slyšeli větu, že když šilháme, pak nám to zůstane. Není to pravda. Možná to bude někomu nepříjemné nebo ho může začít bolet hlava, ale okohybné svaly jsou velice pružné a vždy vrátí oko na původní místo. Pozor ovšem na šilhání u dětí. Někteří rodiče si myslí, že když jejich dítě (do tří let) šilhá, že to je jen dočasně a vše se věkem napraví. To je omyl. Při dlouhodobém šilhání je nutné vyhledat pomoc odborníka.

4. Malé děti nepotřebují sluneční brýle

Stejně jako UV záření poškozuje zrak dospělých, škodí i očím dětí. Není pravda, že by se dětské oko bránilo slunečním paprskům lépe, než oko dospělého člověka. Naopak je velice důležité chránit dětský zrak pomocí slunečních brýlí s UV filtrem.

5. Mám málo dioptrií, brýle nosit nemusím

Mnoho lidí si myslí, že pokud mají málo dioptrií, je lepší brýle nenosit, aby tím zabránili dalšímu zhoršování jejich zraku. Myslí si totiž, že oči nošením brýlí zleniví. I tento názor je nebezpečný. Nepoužívání brýlí se správným počtem dioptrií může vést k horšímu vidění a k rychlé únavě očí.

6. Mrkev zlepšuje zrak

Konzumace mrkve s našimi dioptrickými vadami nesouvisí. Mrkev je zdravá a obsahuje betakaroten, který je zdrojem vitamínu A. Ten sice vyživuje sítnici, stejný účinek mají ale i jiné potraviny, jako například rajčata, meruňky a špenát.

7. Počet dioptrií může člověk ovlivnit

Člověk sám nemůže míru a hodnotu vady svého zraku ovlivnit. Zatím nebyla publikována žádná seriozní studie, která by potvrzovala, že jde oční vadu zkorigovat nějakým cvičením. Krátkozrakost je dána geneticky, člověk se s ní narodí. Věkem se pak tato vada jen více ukazuje.

 


 

Naše prodejny

Jsme vám blíž. Naše prodejny najdete v několika krajích ČR.

Měření zraku

Na vybraných prodejnách je možné si nechat změřit zrak.

Partneři

Partneři a dodavatelé