3.6.2018

Pálení očí způsobené alergií

S příchodem jara pro mnohé lidi začíná období sezonních alergií. S tím souvisí mnoho příznaků. Mezi nejčastější projevy alergie na pyly různých stromů a trav patří pálení, svědění a zarudnutí očí. Nemusí se však jednat pouze o alergie na pyl, u spousty lidí se vyskytují celoročně alergie na srsti zvířat, či jejich pokožku, roztoče a prach.

Zmírnění příznaků alergií

Kromě léků na lékařský předpis můžeme alespoň částečně alergickým reakcím předcházet i pomocí řady běžných domácích opatření.

  • Úplně nejúčinnější variantou je definitivní omezení styku s látkami, které nám alergii způsobují. To je ovšem ve většině případů absolutně nemožné. Člověk by musel být zavřený měsíce ve sterilním prostředí a nevycházet z něj ven.
  • Při sezonní alergii na pyl je důležité alespoň částečně omezit pohyb venku, pokud panují větrné dny. Naopak, více příznivé na procházky jarní a letní přírodou jsou dny po dešti, kdy je vzduch od pylu vyčištěn.
  • Je to sice těžké, ale člověk by měl omezit i větrání místností, protože pyl se přes otevřená okna může dostat i do domu.
  • Oči před alergeny částečně ochrání také sluneční nebo dioptrické brýle, pilová zrna mají totiž ztížené podmínky dostat se do očí.
  • Dobré také je si zouvat obuv před vstupem do bytu, abyste pyl následně neroznesli po celé domácnosti.
  • Nedoporučuje se ani věšet prádlo někde venku. Alergeny se totiž na pověšené věci zachytí. Problém může nastat, pokud si následně lehnete do čerstvě vypraného a venku usušeného ložního povlečení. Člověk pak díky slzícím očím a kýchání probdí celou noc.
  • Lidé trpící alergiemi na pyl, prach a srst by se měli vyhnout tření si svědících očí rukama. Tím si projevy akorát zhorší.
  • V případě používání kontaktních čoček by měl člověk zvážit přechod na denní kontaktní čočky, namísto nošení čoček dvoutýdenních či měsíčních. Tak lze snížit množství alergenních znečišťujících látek, které přijdou do kontaktu s očima.

alergie

*Tento článek je pouze informativní. Pokud máte potíže s alergií, poraďte se se svým očním lékařem nebo alergologem.

 


 

Naše prodejny

Jsme vám blíž. Naše prodejny najdete v několika krajích ČR.

Měření zraku

Na vybraných prodejnách je možné si nechat změřit zrak.

Partneři

Partneři a dodavatelé