3.6.2018

Vliv digitálních technologií na děti

V roce 2012 se německý psychiatr Manfred Spitzer pokusil svou knihou Digitální demence upozornit veřejnost, především rodiče, na nebezpečí spojená s digitálními technologiemi.

Podle mnohých psychiatrů nedochází u dětí vlivem používání digitálních zařízení ke správnému vývinu mozku. Dokonce některé zdroje uvádějí, že může docházet k poruchám osobnosti a k poruchám soustředění. Problémem je, že současné děti se málo hýbou, jsou málo v přírodě a hrají málo her, které by je tělesně motivovaly.

Děti s tužkou

Dnešní děti se přestávají učit psát rukou, přičemž je tato skutečnost velmi důležitá pro samotný rozvoj dítěte. Učením psaní totiž dochází k tomu, že si informace, které si píšeme, mnohem lépe pamatujeme. Při psaní se zapojuje totiž více svalů a nervů. Pokud si napíšete nákupní seznam a poté ho doma zapomenete, dokážete nakoupit i bez něj.  Pokud byste si udělali poznámky do počítače, zapamatovali byste si mnohem méně. Čtením v elektronických knihách taktéž nedochází k lepšímu zapamatování informace - proti tomu je možné si ve fyzické knize text podtrhávat a tím si i více pamatovat.

Moderní technologie - dnešní zabiják?

"Vlivem moderních technologií jsme si zvykli na to, že lze řešit stále širší okruh úkolů stereotypním přejetím prstu po obrazovce. Dopady pocítí opět především děti. Dospělým mozek přinejhorším zakrní, jenže co když se dětem nevyvinou určitá centra vůbec? Se senzomotorikou je spojená třetina mozku. Pokud se dítěti nedovyvine třetina mozku a dospělému zakrní, není přehnané hovořit o intelektuální amputaci".

Zdroj: http://www.lidovky.cz/naduzivani-telefonu-a-tabletu-je-pro-deti-primo-likvidacni-mini-psychiatr-15f-/lide.aspx?c=A161129_230908_lide_mpr&galerie

děti, technologie

 


 

Naše prodejny

Jsme vám blíž. Naše prodejny najdete v několika krajích ČR.

Měření zraku

Na vybraných prodejnách je možné si nechat změřit zrak.

Partneři

Partneři a dodavatelé