Jaké jsou výhody a nevýhody multifokálních skel?

Čvc 21, 2023 | dioptrické brýle, měření zraku

MULTIFOKÁLNÍ SKLA


Ti, kdo je zkusili, už většinou do svých brýlí jiné nechtějí a naopak ti, kteří s nimi ještě nemají zkušenost, se jich tak trochu obávají. Multifokální skla do brýlí mají rozhodně více výhod než nevýhod a stojí za to je vyzkoušet.

Většina majitelů a nositelů brýlí je dělí na dvě hlavní kategorie, brýle na blízko, zvané na čtení, a brýle na dálku. Záleží na tom, jakou korekci zraku od nich očekáváme. Multifokální skla u brýlí představují skvělé řešení pro ty, kteří potřebují korigovat více zrakových vad současně a chtějí si užívat pohodlí jediných brýlí pro všechny aktivity. Tradiční brýle s jednovrstvou čočkou vyžadují střídání mezi brýlemi na blízko a na dálku, což může být zdlouhavé a nepohodlné, a především to znamená, že ty správné brýle neustále hledáme. S multifokálními skly to však není nutné. Mají speciální design, který kombinuje různé dioptrické zóny v jedné čočce, což umožňuje ostřejší vidění na různé vzdálenosti.

JAK PROBÍHÁ VYŠETŘENÍ

Typicky se brýle s multifokálními skly skládají ze tří hlavních zón: zóny pro vidění na dálku, pro střední vzdálenost a pro blízké vidění. Tato uspořádání zón odpovídá přirozenému pohybu očí, když se díváme nahoru do dálky, komunikujeme ve střední vzdálenosti a pracujeme nablízko na počítači. Multifokální skla přináší mnoho výhod, eliminují potřebu střídat brýle na různé vzdálenosti, což nám šetří čas a také je velmi pohodlné. Skla také poskytují širší zorné pole, což je obzvlášť důležité při činnostech, jako je třeba řízení auta, jízda na lyžích nebo na kole, kdy je důležité mít dokonalý přehled o situaci kolem sebe. Navíc jsou multifokální skla esteticky příjemná, vypadají naprosto stejně jako klasická skla a lze je tak použít do jakýchkoli obrouček. Za nevýhodu může být považován čas, který je potřebný ke zvyknutí si na brýle s multifokálními skly, protože pro některé lidi je nutné naučit se správně jednotlivé zóny používat. Většina uživatelů však velmi rychle tuto fázi zvládne a na multifokální skla nedá dopustit.

PREVENCE JE ZÁKLAD

Pokud začneme mít potíže se zrakem, nebo máme pocit, že je špatně, vidíme je dobré navštívit oční optiku. Odborníci nám zde změří zrak a případně doporučí řešení včetně možnosti nových brýlí.

This is default text for notification bar